Foto knjiga (Photobook) ili foto album... Ili oba?

September 14, 2016  •  Leave a Comment

Oprečna su mišljenja po ovom pitanju. Vaš fotograf na svadbi tj. venčanju, ako ste ga pažljivo odabrali, sigurno će napraviti kvalitetne fotografije, koje će Vas mnogo godina podsećati na Vaš savršeni dan... Znači u ovom tekstu nećemo postavljati pitanje kvaliteta materijala koji ćete dobiti od Vašeg fotografa. Predpostavka je da je profesionalac.

Mnogo je još uvek kolega koji će Vas ubeđivati da treba da kupite stotine i stotine fotografija, kako bi sa sigurnošću sačuvali Vaše uspomene. Ako znamo da je vek fotografije na foto papiru preko 100 godina, ova teorija ima smisla, mada se u njoj često skriva i želja za većom zaradom fotografa...

Moj lićni stav je da treba da uradite ono od fotografija što Vam se dopada, nisam ubeđen da to znaći 1000 fotografija sa venčanja, jer će pregledanje tih albuma kasnije biti realno naporno. Prosećno venčanje kvalitetno može da se zabeleži sa 300-600 fotografija, bez da se fotografije (slične) ponavljaju. Taj broj naravno varira od situacije do situacije, i zavisi od događaja na venčanju, broja gostiju, dužine žurke.. photobook - foto knjigaphotobook - foto knjiga

Mislim da je fotografija na papiru jedini pravi, siguran, način da ćuvate Vaše uspomene. Znam da je došlo vreme novih tehnologija, i ja ih svakodnevno koristim. One nam pružaju veliki komfor, ali i veliki rizik da crkavanjem fleš memorije, ili har diska u jednom trenutku izgubimo hiljade fotografija...

Postoje kompanije koje mogu pomoći u tom trenutku... ali je spašavanje podataka veoma skupo, dugotrjno i često sa neizvesnim ishodom. Zato ja svoje klijente savetujem da digitalne fajlove pored naših servera čuvaju na bar dva različita uređaja kući... I naravno, najvažnije fotografije OBAVEZNO u papiru/albumu.

Foto knjiga je takođe odrađena na foto papiru (što joj i ime kaže), tako da je njena dugovečnost ista kao kod klasične fotografije. Samim tim gore navedene prednosti važe i za nju. U daljem tekstu ćemo navesti neke dodatnej kvalitete foto knjige.

Kao na naslovnoj strani modnog časopisa

Ukoliko se odlučite za izradu foto knjige, dobićete proizvod dizajniran za Vas od korice do korice. Za koji god dizajn se odlučite - meki povez, tvrdi povez, platnene korice, na prvoj strani će se naći Vaša omiljena fotografija koja simbolizuje kako Vaš veliki dan, tako i sav trud uložen da se on realizuje. Dobićete modni časopis na čijoj naslovnoj strani se nalazite Vi i koji nije sličan ni jednom drugom!

Kontrola nad sadržajem


U digitalno doba prevaziđena je izrada baš svih fotografija koje su zabeležene fotoaparatom. Svakako, više fotografija je uvek plus, lepo je imati uspomene viđene iz različitih uglova, ali to ne znači da baš svaka treba da bude odštampana i da je baš svima, osim možda Vaše mame, zanimljivo da ih pregleda.
Foto knjiga predstavlja  originalan, kreativan i trajan dokaz, na tridesetak strana (a može i više) najbitnijih momenata Vašeg velikog dana koje Vam nikada neće dosaditi da prelistavate.


Ispričana priča


Fotografije u albumu ste sigurno i do sada slagali po vremenskom sledu događaja. Nema potrebe da drugačije bude i kod Vašeg svadbenog albuma. Ali, možda ste primetili da Vam većina albuma ne dozvoljava da menjate broj fotografija prisutnih na jednoj stranici, niti da manipulišete njihovom veličinom, okvirom i sl. Sigurno Vam se dogodilo i da ste jednu tematsku celinu morali da razdvojite na različitim stranama albuma baš zato što imate savršenih pet fotografija sa izleta na Skijatosu, ali onu petu morate da prebacite na sledeći dvolist i pomešate sa fotografijama sa Olimpa zato što dvolist albuma dozvoljava umetanje samo 4 fotografije.
Kod foto knjige se može manipulisati veličinom, proporcijama i brojem fotografija koje se prikazuju na dvolistu. Time je omogućen neprekidan tok priče o Vašem velikom danu, različitim dimenzijama fotografija ona dobija na dinamici, naglašavaju se bitniji trenuci od manje bitnih detalja.


Ostavite utisak na one koji nisu bili u prilici da podele Vaš dan sa Vama


Sigurno Vam se dešavalo da dok prijateljima koji nisu bili sa Vama pokazujete fotografije sa letovanja ili drugog bitnog događaja, imate utisak da im fotografije ne mogu ni približno prikazati događaje i predele onako velelpno kako ste ih Vi doživeli uživo.
Foto knjiga koja govori o Vama i Vašem velikom danu svakako ostavlja veliki utisak od samog početka. Verovatno ne znate mnogo ljudi koji imaju svoju knjigu, ako ih uopšte poznajete. Vaša priča ispričana kroz lepo ukomponovane kolaže, predstavljena na vrhunskom papiru kao iz najskupocenijih enciklopedija, posvećena samo Vama – od korica, do korica. Očaravajući utisak je neizbežan!


Dizajn po Vašem ukusu


Ako ste ikada poželeli da pobegnete od uobičajene i dosadne bele pozadine u foto albumima, fotografije sa Vašeg venčanja svakako predstavljaju savršen trenutak da to zaista i izvedete.
Sadržaj vaših fotografija najbolje će doći do izražaja na jednobojnoj pozadini, gde kod foto knjige pored bele možete odabrati pozadinu u crnoj, roze, plavoj ili drugoj boji. Takođe možete odabrati da pozadinu čini jedna od vaših fotografija ili neki od već izdizajniranihi pozadina koje idu uz programe za pravljenje foto knjiga. Učinite da uspomena na Vaše venčanje bude još jedan korak izvan granica na koje ste navikli!


Bez izgubljenih fotografija


Fotografije sa venčanja ćete sigurno dugo prelistavati, kako Vi, tako i vaši rođaci i prijatelji. Neretko se plastične pregrade klasičnih foto albuma lome vremenom i dolazi do ispadanja fotografija. Slično je i sa albumima u kojima se fotografije pričvršćuju na lepljivu pozadinu, a zatim prekrivaju celofanom. Ovako se lako desi da se fotografija zagubi, a i da neko pozajmi fotografiju koja nikada ne bude vraćena.
Odštampane na stranici knjige fotografije se ne mogu slučajno ili namerno pomeriti, niti neopaženo iskliznuti iz albuma, tako da ćete zagarantovano sačuvati svoje uspomene u celosti godinama.


Bez refleksije svetlosti i mehurića koji ometaju gledanje fotografija


Mehurići vazduha se stvaraju između fotografije i plastične zaštite u klasičnim foto albumima, pa posle mesec-dva fotografiju teško možete prepoznati iza njih. Takođe, iste plastične folije reflektuju svetlost tako Vas sprečavajući da vidite fotografiju bez neprestanog menjanja ugla pod kojim držite album.
U foto knjizi Vam mehurići neće smetati da u miru pregledate album bez stalnih zastajkivanja radi odizanja plastične zaštitie ili vraćanja pomerene fotografije na mesto. Možete odabrati foto papir ili papir visokog kvaliteta koji će utisak o Vašim uspomenama ostaviti boljim nego kada listate najskuplje modne časopise.


Dajte priliku detaljima koji Vam znače


Da li ste nekada razmišljali da postoje detalji koji nisu uobičajeni u foto albumu venčanja, a koje biste voleli da budu zabeleženi u Vašem? Da li, na primer, volite cipele i to je prvo što primetite kod ljudi? Zašto ne biste porazgovarali sa fotografom da „krišom“ fotografiše cipele Vaših gostiju ili, još bolje, zadate gostima zadatak da naprave zanimljive fotografije na temu cipela i pošalju Vam ih sutra dan. Zatim prosledite fotografije detalja kreatoru Vaše foto knjige od kojih on može kreirati jako zanimljiv kolaž.
Niz fotografija tematskih detalja odštampanih u klasičnom formatu venčanih fotografija (13x18cm) bi bili previše za Vaš klasičan foto album. Zamislite samo četiri ili više uzastopnih strana albuma samo sa cipelama odštampanim u tako velikom formatu! U foto knjizi se veličina fotografija može lako izmanipulisati i kreirati kolaž od zadatih detalja koji će statiti na jednoj strani. Time ćete dobiti jedan neobičan aspekt sa Vašeg venačanja koji će sigurno svako ko pogleda knjigu primetiti. A Vi ćete imati priliku da natenane pregledate detalje koje u gužvi Vašeg velikog dana sigurno nemate vremena da ispratite.

Zaključak

Moj savet je da od Vašeg fotografa potražite neki Photo book, kako bi u potpunosti sagledali da li Vam se taj koncept dopada. Obzirom da je to standard u celom svetu, mislim da ćete verovatno poželeti da imate jedan sa Vašeg venčanja. Moj privatni stav je da je kombinacija foto album i foto knjiga možda najoptimalnije rešenje, šta to znači? Znači da izabere manju količinu fotografija, koje ćete uraditi, neka to bude npr 300-400, a foto knjiga će biti šlag na torti, ekskluzivan pregled Važeg savršebog dana, sa 50-100 fotografija, vrhunski obrađenih i upakovanih u unikatni dizajn, samo za Vas...

Odlučite sami..


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive
January February March April May June (1) July August (1) September October November December
January February March April May June July August September (2) October November December
January February March (1) April May June July August September October November (1) December
January February March April May (1) June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December